אורן עמירה קזז
עובדת סוציאלית קלינית
טיפול במבוגרים ומתבגרים
מרכז תל אביב / 054-2595596
מרכז תל אביב

טיפול במשבר

אדם הנושא בקרבו כאב ואבל לא מעובד, משקיע אנרגיה נפשית אדירה על מנת להימנע מלהרגיש את הכאב המודחק. הנפש "תעדיף" לתעל את האנרגיה לבריחה מהתמודדות עם הכאב וחיפוש אלטרנטיבה נסבלת יותר להתמודדות עם המשמעויות של ההכרה בקושי הנפשי. 

עם הזמן מנגנוני ההגנה וההדחקה אינם מסוגלים יותר לעצור את עוצמת הכאב שלא עובד, ואז מתחילים סדקים במעטפת שהאדם בנה סביבו. הסדקים יכולים לבוא לידי ביטוי בהמון דרכים.

 

סימפטומים

חיים של הימנעות – הימנעות שקטה כמו בריחה למסכים, הצטמצמות, שקיעה בעבודה על חשבון קשרים אינטימיים. 

הימנעות רועשת כמו התקפי זעם, עיסוק יתר בספורט. 

צמצום החוויה הרגשית דרך התמכרויות למיניהן – הגעה למצבים של קהות חושים על מנת להימנע מלהרגיש כאב רגשי – יצירת חוויות מרגשות ומיידיות אשר מרחיקות מהכאב אמיתי והבלתי נסבל (אלכוהול, סמים, בגידות, עיסוק יתר במין ופורנו).

הימנעות מאינטימיות – ריחוק מבני המשפחה, דילדול הקשרים על מנת להימנע מחשיפה עצמית ומפגש עם הכאב של עצמך – היכולה להגיע למצב של גירושין מתוך אשליה שאם נתרחק מהכאב לא נפגוש אותו בתוכנו.


מהות הטיפול

טיפול נפשי הוא האפשרות לחלוק את הכאב עם אדם נוסף ולהפחית את תחושת הבדידות סביב הרגשות הקשים, הכאב, הכעס, התוקפנות המתעוררת והבושה. היכולת לדבר על כאב ולתקשר אותו עם מישהו אחר יוצרת שינוי ביכולת להכיל את הכאב. המסע המשותף מרגיע חלקים זועמים של הנפש והאדם מרגיש פחות לבד.

הטיפול מאפשר להיות נוכח בחיי היומיום ולא להישאר מנותק ומרוחק. הטיפול מאפשר להתגבר על המשבר ולצאת לחיים מלאים ושלמים יותר.

לשיחה איתי מלאו ושלחו